Vyhľadávať v tomto blogu

Načítava sa...

Translate

štvrtok, 28. júla 2011

Pestrosť


Poslednou dobou v médiach rezonuje tragédia v Nórsku, kde sa samozvaný "rytier" a "slobodomurár" vybral na svoju vlastnú krížovú výpravu, pri ktorej vyhaslo až príliš veľa nevinných, mladých životov... A dôvod tohto vraždenia??? Chorá idea a zvrátené myšlienky, že multikultúrna spoločnosť je cestou do pekla. Sám hlásal, že miluje Európu a Európanov a dôvodom jeho masakry bola islamizácia. Podľa mňa, sú to len odporné lži, veď keby svoje slová myslel vážne, neboli by medzi obeťami iba moslimovia?! Pravda však je iná... vraždil aj tých, o ktorých sa vyjadroval, že sú jeho bratmi Európanmi. Je strašné, keď sa niečo takéto stane v 21. storočí a je jedno, či to urobí Moslim, Európan, Žid, nevinná obeť je vždy nevinnou obeťou. Presne dnes som čítal príspevok, kde sa českí neonacisti vyjadrujú o tejto beštii v ľudskom tele že je ich bratom. Už z minulosti vieme, ako vedia ublížiť choré myšlienky, ktoré sa prenesú do praxe. Proti takýmto prejavom nenávisti a extrémizmu sa musí rázne zasahovať, trestať vinníkov a robiť aj osvetu medzi mladými ľuďmi. Prenesiem sa teraz na Slovensko, kde je multikultúrna spoločnosť len hudbou budúcnosti a nie realitou. Ale extrémizmus a intolerancia existuje aj tu. Ako keby sme sa báli toho čo nepoznáme a častokrát ani nechceme spoznať. Nepíšem o intolerancii zo strany majority voči Rómom, ale aj opačne. Väčšina Rómov z osád je už tak segregovaná, že nerómom vôbec nerozumejú a ani ich nepoznajú.Niekedy bolo tomu zrejme inak,za bývalého režimu musel pracovať každý,ten co pracovať nechcel,si posedel vo väzení.Ide ale o to že majorita a Rómovia boli viac v kontakte ,čiže sa viac aj spoznávali a tá segregácia tam skoro vôbec nebola.Preto, ak chceme fungovať v jednom štáte bez nenávisti a násilia, mali by sme si k sebe nájsť spoločnú cestu, lebo nenávisť plodí len ďalšiu nenávisť, ktorá nemá víťaza, len porazených a tými budeme všetci, ak sa pripravíme o to pekné a dobré v nás. Navyše každá kultúra nám môže byť prínosom, preto berme možnosť spoznať niečo nové ako prínos a nie zlo, veď zlou nebýva kultúra, ale ľudia...

Rastislav Bartoš


Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

utorok, 26. júla 2011

Strielanie na Rómov v Maďarsku nezastaví ani miliardy Eur

V severomaďarskom Putnoku 20. júla tohto roku, večer okolo siedmej hodine padli vystreli s revolvera  či zo vzduchovky , alebo to boli petardy....!? - a to vyvolalo veľký rozruch na dvore dvoch rómskych rodín. Strely prešli cez bránu a našťastie nikto neutrpel zranenie. Ide o rodinu Csizinovu s manželkou a 5 deťmi a jeho sestru s manželom a 4 deťmi.
Csizi Lászlo a 4 deti z piatich boli práve doma, keď počuli výstrely z vonku. "Počuli sme hlasný zvuk a pohnutie bránou. Utiekli sme vonku na dvor a po pár sekundách nastal ďalší hlučný zvuk", uviedol Csizi László.
Jeho sestra stála vedľa ďalších susedov a všetci počuli hlučný zvuk. Mysleli si, že sú to petardy. Hneď zavolali miestnu políciu.

Egyedné Novodonszki Éva, hovorca kapitána policajného zboru v Borsodsko-abovsko-zemplínskej župy uviedla, že stopy na bráne nepochádzajú zo streľby, podľa výsledkov expertízy.
Ďalej tvrdila, že brána je zhotovená z drevotrieskových dosiek a diery v nej sa nedajú presne určiť, či sú guľky z pištole. Nedá sa určiť ani kedy k nim došli. Práve aj pršalo, a podľa polície mohli drevotrieskz napuchnúť z vody a vytvoriť dierky. Podľa jej slov boli vypočutí aj susedia a ďalší svedkovia. Záver expertízy bol, že vôbec k ničomu nedošlo, hlavne nepadli žiadne strely.

Obe rodiny sa boja spať doma. Boja sa aj ďalšie rómske rodiny, aby nedošlo k podobnému incidentu. Podľa polície sa vôbec nestrieľalo, no guľky v bráne sú viditeľné a podľa Rómov čerstvé.

V období rokov 2008-2009 pri útokoch v Kisléte a Tiszalöku zomrel jeden človek, v Nagycsécsi sa stali obeťou útoku dvaja a v Tatárszentgyörgyi zahynul muž a jeho päťročný syn.

Vo viacerých prípadoch zaútočili páchatelia zápalnými fľašami, pri ktorých zranili viacero ľudí. Súdny proces so štyrmi obvinenými zo série útokov na Rómov, ktoré vykonali, sa začal za mimoriadnych bezpečnostných opatrení 25. marca na Súde Peštianskej župy.

Skúsim si dovoliť fantazírovať. Maďarsko bolo rado, že sa stali takéto udalosti, lebo mohli dokázať európskej únii, že majú záujem o vyšetrenie incidentu. Takže Maďarsko je štátom spravodlivosti a ochoty pre veľké peniaze, či pekne povedané pre tučnú podporu pátrať a skončiť s podobnými incidentami. No ako vidíme, nie je to tak. Podobné prípady nezastaví ani miliarda eur. A ďalej fantazírujem, že polícia neuviedla, že išlo o streľby, aj keď správy v televíznych novinách ukázali aj dierky po streľbách, len aby sa Maďarsko neocitlo pred "stolom Únie" a nemuselo vysvetľovať, prečo sa opäť strieľalo? Alebo prečo sa dovolilo strieľať?

To je všetko v otázkach, no stačí sa iba hlbšie pozrieť na skutočnú realitu, či presne okolo seba a možno sa uvidí pravda...

Lucia Curejová

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

piatok, 22. júla 2011

Rómska kuchyňa alebo tradičné rómske jedla

Róm môže byť chudobný ako kostolná myš, ale jedla musí mať dosť aj za cenu, že zajtra mu neostane nič.“

Rómska kuchyňa vychádza zo skromných a chudobných pomerov. Príprava jedál nie je náročná, suroviny sú dostupné a napriek tomu sú to jedlá nápadité a chutné, napriek tomu, že v súčasnosti využívame všetky výhody modernej kuchyne. Prv však domáca pani nemala ani váhu. Suroviny sa odmeriavali obsahom nádob či počtom dlaní. Pri príprave tradičných jedál sa týmto spôsobom odmeriavajú suroviny aj dnes, čo svedčí o ich dobrom odhade.

Dnes stále platí zásada, že každá rómska matka sa snaží ponukúť svojej rodine a priateľom okrem iného aj prehnané množstvo jedla. Možno tak nevedomky zaháňa strach z veľkého hladu, ktorého si Rómovia v minulosti užili viac ako dosť. Preto je snáď jedlo pre Rómov dôležitejšie než to, aby sa obklopovali novými vecami.

Jedla sú pripravované prevažne z múky, strukovín, mliečnych produktov a údenín. Menej častejšie z mäsa. Rómovia rituálne čistia (tzv. šuže) nikdy nejedia mačky, psy a kone. Kôň je súčasťou rómskej duše – symbol, ktorý predstavuje voľnosť, silu, priateľstvo a dôležitú pracovnú silu, ktorej zaisťuje obživu. Dokiaľ boli Rómovia nutení žiť na okraji miest a dedín, boli jedlá pripravované väčšinou na otvorených ohniskách alebo v provizórnych pieckach zostavených z kameňov a kovovej platni.

Aj keď jedlá boli pripravované v provizórnych a skromných podmienkach museli byť „čisté“, chutné a sýte. Rolu kuchárok sa ujímali hlavne ženy, ktoré mali povinnosť udržovať celú domácnosť, starať sa o deti a o starých rodičov. Rómovia väčšinou nemali peniaze na to, aby si kúpili všetko potrebné, boli však dokonale spätí s prírodou a jej dary dokázali využiť, a to nielen k príprave jedál, ale aj v liečiteľstve, ktorému sa venovali prevažne ženy. Často sa však stávalo, že Rómovia boli nútení žobrať a byť odkázaní na stravu z milodarov. (str.4)

Rómovia majú krásny zvyk – úctu k rodine, ktorú prejavujú napríklad bohatým stolom. Pokiaľ by hostiteľ mal pocit, že hosť sediaci za stolom nie je dostatočne pohostený, je nesvoj. Urobí čokoľvek, aby hosť odchádzal pohladený nielen na duši, ale i na chuti, a to i za cenu, že sám nebude jesť nič...

Tak ako Český národ, má svoje národne jedlo, Kndelo věpřo zelí, alebo Slováci svoje halušky, tak aj my rómovia máme svoje národné jedlo...


 (Balane) Gója

Suroviny:
1 zväzok bravčových čriev
20 dkg hladkej múky
1/2 kg kyslej kapusty
1 lyžička soli 1 lyžička čierneho korenia

Postup prípravy:

Črevá poriadne niekoľkokrát vymyjeme. Zemiaky nastrúhame a zmiešame s múkou a soľou a čiernym korením. Túto zmes naplníme do čriev. Konce čriev uviažeme nitkou, alebo špilkou aby nám náplň nevytiekla. Dáme uvariť do vriacej osolenej vody asi 30 minút. Potom ich môžeme dať zapiecť do vyhriatej trúby na 20 minút. Podávame teplé, ako prílohu odporúčam surovú kyslú kapustu s chlebom.

Je niekoľko spôsobou prípravy tohto výborneho jedla, ja napríklad poznám ( Čuča) Gója postup je ako pri (Balane) Gója- len sa použije namiesto zemiakov, krupica...

Či tak, alebo onak, rómske gója patria medzi naše národne jedlo, stretnete sa sním po celej europe u každej rómskej rodiny.

Bokoľa, Marikľa – placky

Suroviny:
1 kg polohrubej múky
1 lyžica jedléj sódy
1 lyžica soli
Pohár vody

Postup prípravy:

Na stôl nasypeme múku, uprostred vytvoríme jamku, do ktorej pridáme ostatné ingrediencie. Cesto miešame od stredu a postupne pridávame múku. Cesto musí byť vláčne a nesmie sa lepiť.
Drevený vál poprášime hladkou múkou a vyváľame na ňom 1/2 cm – 1 cm plát, ktorý pomocou hrncovej pokrívky vykrajujeme. Aby sa nám cesto nelepilo, posypávame ho hladkou múkou. Tieto vykrojené placky - marikľa pokladáme na rozpálený tál (príp. elektrický sporák). Pečieme ich až do vtedy, kedy sa začne cesto navršovať a na povrchu vzniknú kruhovité hrudky.
Podávame k pečenému a dusenému mäsu, ako prílohy, poprípade pečivo. Veľmi chutné sú omastené maslom a posypané cukrom k bielej káve alebo k čaju.

Údené rebrá (pašvare), alebo údené koleno (kľončka)

Suroviny:
2kg údených rebier alebo údeného kolena
1 kg zemiakov
1 lyžica soli
kyslé uhorky, alebo čalámada
chlieb

Postup prípravy:


 Toto jedlo patrí medzi najobľubenejšie u väčšiny Rómov, ale isto aj u Nerómov. Čerstvé varené údené rebrá je nenormálna pochúťka. Moji rodičia to jedli s varenými celými zemiakmi, ale ja to odporúčam iba s chlebom a kyslými uhorkami, alebo s čalámadouCigánske rezne I.

Suroviny:
40 dag bravčového mäsa
5 vajec
4 ks cibule
5 lyžíc solamilu
5 lyžíc oleja
2 lyžičky soli
1 lyžička korenia, karí, sladkej papriky, worčestru

Postup prípravy:

 Mäso nakrájame na drobné kocky, cibuľu nakrájame na kolieska. Všetko zmiešame a necháme odležať 24 hodín. Vytvoríme placky a pečieme ako zemiakové placky. Ak robíte zemiakové placky, postrúhajte k zemiakom aj jabĺčko budú chutnejšie.

Cigánske rezne II.


Suroviny:
4 kotlety alebo vykostené kuracie stehná (sú lahodnejšie), soľ, čierne korenie, hl. múku, 2-3 kyslé uhorky, horčicu, olej a tvrdý syr.

Postup prípravy:

 Kotlety alebo kuracie rezne jemne posolíme, pokoreníme čiernym korením a obalíme v hladkej múke. Potom na rozpálenom oleji z oboch strán prudko opečieme. Poukladáme na pekáč alebo zapekaciu misu a polejeme výpekom. Vrch potrieme horčicou a postrúhanou kyslou uhorkou (nemusíme šetriť) na vrch dáme postrúhaný tvrdý syr, môžeme ho kombinovať aj s nivou. Dáme zapiecť do dobre vyhriatej rúry na 15 minút. Ako príloha sú vhodné opekané zemiaky alebo zemiaková kaša.

Cigánska roštenka

Suroviny:
400 g hovädzej roštenky
100 g údenej slaniny
1 cibuľa
40 g masti
20 g hladkej múky
mäsový vývar
nadrobno nasekaná zelená petržlenová vňať
sladká mletá červená paprika
štipka štipľavej mletej papriky
mleté čierne korenie
soľ.

Postup prípravy:

 Roštenky umyjeme, nakrájame na rezne a okraje narežme. Jemne naklepeme a opečieme v rozpálenej masti z oboch strán. Osolíme, okoreníme a odložíme na teplé miesto. Na masti opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Odstavíme a zaprášime sladkou a štipľavou mletou paprikou a podlejeme vývarom. Vrátime naspäť na plameň, vložíme opečené roštenky, prikryjeme a udusíme do polomäkka. Šťavu zahustíme múkou a dodusíme. Na každú roštenku položíme vejárik z opraženej slaniny a ozdobíme petržlenovou vňaťou. Podávame s hranolkami a zeleninovou oblohou.

Kuracie soté a lá cigánska


Suroviny:
kuracie mäso – prsia
1-2 ks vajce (podľa množstva mäsa)
1 lyžica práškového cukru
1/2 lyžičky soli
1/2 lyžičky vegety
1/2 lyžičky mletého čierneho korenia
1/2 lyžičky mletej červenej papriky
1-2 lyžica kečupu
2-3 ks cesnak (strúčiky)
Olej

Postup prípravy:

Najprv zmiešame vajcia s cukrom, koreninami, kečupom a roztlačeným cesnakom (príp. aj kari korenie) a dobre premiešame.
Potom vložíme kuracie prsia nakrájané na malé kocky, premiešame a dáme odležať do chladničky na pár hodín, najlepšie aj do druhého dňa.
Odležané mäsko opražíme na teflonovej panvici v troche oleja, dokým nie je mäkké.
 Najlepšie chutí s ryžou alebo hranolkami a môžete k tomu vyskúšať trochu horčice, kečupu alebo tatárskej

Cigánske pečené mäso

Suroviny:
1kg hovädzieho zadného
200g koreňovej zeleniny
200g kyslých uhoriek
80g slaniny, cibuľa
hladká múka, celé čierne korenie, soľ, voda.

Postup prípravy:


 Hovädzinku v celku umyjeme, nožom narobíme otvory, do ktorých striedavo vkladáme na trojuholníky nakrájanú koreňovú zeleninu, uhorky a slaninu. To nám po dokončení vytvorí farebnú mozaiku. Ďalej speníme cibuľu spoločne so zbytkom zeleniny, uhoriek a slaniny. Mäso osmažíme z každej strany, pridáme čierne korenie a soľ. Podlejeme vodou a v rúre prikryté dusíme cca 40 minút. Pred dokončením mäsko necháme odkryté piecť. Keď je už mäkké, vyberieme ho a nakrájame na plátky. Vytvorí s nám pekná mozaika, ktorú ešte polejeme múkou zahustenou šťavou a podávame napríklad s ryžou, tarhoňou, či zemiakovou kašou.Slepačia polievka a tvarohové slíže ( roztrhaná sliepka)

Suroviny:

Jedna stredne veľka sliepka

Zelenina

Tvaroh

Hrubé rezance

Postup prípravy:

Dáme variť sliepku, pridáme zeleninu, korenie, a necháme variť až pokiaľ sliepka nieje mäká. Potom sliepku vyberieme a polievku necháme dovariť... Uvaríme si rezance, potom ich umyjeme pod studenou ťečúcou vodou- a vysipeme do veľkej misy, Tvaroh rozdrobíme a zmiešame z rezancami, slpiepku a teraz pozor! (doslova roztrháme) a podávame z rezancami....


Pečené zadné bravčové koleno

Suroviny:
Zadné bravčové koleno, 5 strúčkov cesnaku, horčicu (kremžskú), soľ, rascu, mleté čierne korenie, bobkový list (4 ks), pivo (víno).

Postup prípravy:

Koleno aspoň hodinu a pol predvaríme v osolenej vode s bobkovým listom. Potom ho vyberieme a necháme trochu vychladnúť. Vývar po precedení môžeme použiť na prípravu polievky (napr. zeleninovej) a časť na podlievanie kolena. Vychladnuté koleno prešpikujeme na kliny nakrájaným cesnakom (časť cesnaku pridáme do výpeku), osolíme, potrieme horčicou, posypeme rascou a povrch kožky narežeme na štvorčeky á 3x3 cm až po mäso. Dáme piecť do rúry vyhriatej na cca 200 ˚C. Počas pečenia polievame pivom (vínom) a vývarom. Koleno je hotové, keď je kožka jemne chrumkavá. Podávame s chlebom a chrenom alebo pečenými zemiakmi.

 Pečený Ježko


 Bravčová hlava a paprča


Suroviny:
pol bravčovej hlavy, jednu bravčovú paprču, 6 ks bobkového listu, 10 ks celého korenia, 6 strúčkov cesnaku, vajce, červenú sladkú mletú papriku, Habanero (chili papriku), horčicu, soľ


Postup prípravy:

Hlavu a paprču spolu s rozotreným cesnakom, korením a bobkovým listom varíme, kým sa mäso neoddeľuje od kostí (min. 2,5 hodiny). Potom mäso oddelíme a vo väčšej miske zalejeme precedeným vývarom a necháme stuhnúť na kočeninu (huspeninu). Zbytok, kože a mastnejšie časti pomelieme, zmiešame s nadrobno pokrájanou cibuľou, 2 rozotrenými strúčkami cesnaku, horčicou, pokrájaným vajcom a koreninami a pripravíme pomazánku.


Huspenina 

Suroviny:
Predné bravčové koleno, bravčovú paprčku (alebo kúsky bravčovej kože), bobkový list (4 ks), celé čierne korenie (7 ks), soľ.


Postup prípravy:


Koleno a ostatné suroviny vložíme do hrnca, zalejeme vodou tak, aby nevytŕčalo a varíme minimálne 3 hodiny, kým mäso neodpadáva od kosti. Potom koleno vyberieme, necháme vychladnúť a vykostíme. Kože pokrájame na malé kúsky (nemusíme použiť všetky), mäso rozdelíme na menšie časti. Vložíme do misiek a zalejeme precedeným vývarom. Necháme zatuhnúť na chladnom mieste. Podávame s octom a cibuľou.

Niektoré jedlá sa Vám môžu zdať povedome.... Je to preto, lebo rómske jedlá sa zatie roky stali, verejne známe- a stali sa dostupne v každej kuchyni....
Jozef Kmeťo
Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

pondelok, 18. júla 2011

Rómovia Hladajú Boha

V poslednom období nastal akýsi boom v hľadaní  Boha. Môže zato dnešná uponáhľaná doba ktorá človeku zoberie aj poslednú nádej. Rómovia. Čo všetko sa Vám  premietne v  mysliach, keď začujeme to slovo. Poznáte nás podľa toho, že máme tmavšiu pleť, oči a vlasy... Niektorý  sú chatrnejšie, či skôr nedbalo oblečení, sú hluční, nedbajú o hygienu, majú skazený charakter...Hodnotenia nás rómov sú často negatívne. Počujeme nespočetné svedectvá o našom zlom správaní. Klamú, kradnú na poliach, v obchodoch, kradnú jednoducho všade, sú násilnícki a prestupujú zákony štátu, sú záhaľčiví, leniví, pijani.  No v poslednom čase máme možnosť počuť aj o tom že Rómovia hľadajú Boha, a vedú k nemu rôzne cesty jedna s ciest je aj Syloam Kresťanská medzinárodná misia....

Syloam: (Hebrejské slovo)-poslaný (od Boha) vodený Kresťanská medzinárodná misia o sebe hovorí ; V Novej Zmluve sa spomína rybník Syloam (Jan.9:7), do ktorého Pán Ježiš poslal slepého človeka, aby si umyl oči, aby videl. Veríme, že Boh má aj pre nás takú úlohu, aby sme našou službou otvorili oči neveriacim, ktorí sú slepí k duchovným pravdám; lebo nepriateľ diabol nám chce zaslepiť myseľ, aby sme nerozumeli evanjeliu. Syloam je naddenominačná medzinárodná misia, ktorá je zostavená z kresťanov, ktorí sú členmi evanjelikálnych a letnično-charizmatických cirkví.

SYLOAM vznikol 1995r.,keď študenti biblickej školy sformovali misijný tím na prácu v uliciach, školách atď.…. Zameranie tímu bolo evanjelizačné. Tím pôsobil v Českej a Slovenskej republike, neskôr v SR Juhoslávii. Syloam bol oficiálne zaregistrovaný v roku 2003 v Slovenskej republike. Jeho hlavným zámerom je pomôcť rozširovať Božie kráľovstvo, ale taktiež pomôcť uvoľniť viac východo - európskych misionárov pre národy vo východnej Európe.

Emil Adam je evanjelizačný pastor tohto kresťanského spoločenstva ktorý prišiel z Ostravy na východné Slovensko hlásať túto novú vieru medzi rómov  do Spišskej Novej Vsi. V  minulosti pre KORZÁR uviedol, že sú Kresťanská medzinárodná misia so sídlom v Ostrave. Každú nedeľu sa konajú v Dome kultúry v Spišskej Novej Vsi náboženské služby, ktorých sa zúčastňuje asi 1 200 Rómov. Cez týždeň navštevuje páter spišské obce, kde káže týmto veriacim. Každý deň je to iná obec. V Rudňanoch je páter v piatok. Obecný úrad im dokonca na tento účel poskytol priestory v komunitnom centre. Na otázku týkajúcu, sa financií, páter uviedol, že ich podporujú ľudia z Ostravy, čosi sa vyzbiera aj medzi veriacimi.
Podľa internetu je Kresťanská medzinárodná misia štátom registrované občianske združenie.

Emil Adam, ktorý tu usporadúva pre Rómov náboženské služby. Dnes niektorí Rómovia na neho nedajú dopustiť, nazývajú ho pastorom a tvrdia, že ich naučil správne žiť a milovať Boha.

Manželia Horváthovci majú v kuchyni nad umývadlom zavesený asi polmetrový kríž s umučeným Ježišom. V celom byte sú podobizne Božieho syna, domáci pán Vladimír nám ukazuje Bibliu, z ktorej pravidelne číta. „Kým neprišiel k nám pastor Emil, ani som nevedel, čo je to Biblia," povedal nám.
Ružena a Tomáš Pokutovci nám zase rozprávali svoj životný príbeh, ako sa im rozpadalo manželstvo, pretože manžel každú korunu minul pri výherných automatoch. Ak by nebolo ich dospelých detí, umreli by hladom. Pastor Emil im však dohovoril, Tomáš prestal s automatmi a dnes vraj majú ukážkové manželstvo.


Jozef Horváth v minulosti fajčil, išlo o dve až tri krabičky denne. Dnes je zarytý nefajčiar a keď sme sa ho pýtali, či by bol ochotný podstúpiť lekárske vyšetrenie na overenie jeho slov, bez zaváhania súhlasil. J. Horváth sa kvôli novej viere, podobne ako celá bytovka, ktorú sme navštívili, aj oženil s jeho doterajšou družkou. „Smilnil som, ale už som dva roky ženatý," popísal 23-ročný otec dvoch detí.


Samotný vajda nám tiež rozpráva o tom, ako 15 rokov žil vo voľnom zväzku, s družkou mali spolu šesť detí. „Pätnásť rokov som žil v smilstve. Až páter Emil nám vysvetlil, čo robíme zle. Môžeme sa na neho obrátiť s akýmkoľvek problémom. Vysvetlí nám, že keď urobíme niečo zle, máme to oľutovať, pokoriť sa a ospravedlniť. Zmenil sa nám život, v rodinách už nie je násilie, alkohol. Páter nám vysvetlil, že deti sú ako ovocie na stromoch, záleží iba od nás rodičov aké budú. Snažíme sa ich preto dobre vychovať," popísal rómsky vajda.

dom  kultúry v Spišskej Novej Vsi sa každú nedeľu plní stovkami Rómov z mesta a osád v neďalekých dedinách. Prichádzajú vlakmi, autobusmi, ale i vlastnými autami. Preto, aby sa zúčastnili na bohoslužbách vedených Emilom Adamom, misionárom Kresťanskej medzinárodnej misie so sídlom v Ostrave.

Ten im s gitarou a kapelou za chrbtom spieva chytľavé rytmické rómske pesničky a Rómovia spievajú spolu s ním. Pritom sa držia sa za ruky alebo tlieskajú a dávajú do prútenej vázy peniaze. Tie zbierajú počas stretnutia s veriacimi pastorovi pomocníci. Emil Adam pôsobí medzi slovenskými Rómami spolu s manželkou Ivetou. Sú tam spolu už niekoľko mesiacov a majú veľký úspech. Jedným z viac než tisícky vďačných Rómov je aj dvadsaťtriročný Marek Horváth z Rudnian. "Našiel som pravú vieru. Pastor nás učí byť lepšími. Býval som zlý človek, bol som dobytok, okrádal som vlastnú matku, pil som a potom som bil ženu a deti, ale s tým je koniec," hovorí.

Podľa neho je Emil Adam vzácny človek, ktorý prišiel miestnym Rómom pomáhať. Keď však chceli novinári hovoriť s pastorom, žiadosť o stretnutie a rozhovor odmietol. Len po svojich pomocníkoch odkázal, že žiadny rozhovor neposkytne, pretože má s novinármi zlú skúsenosť. "Boli tu a záporne o nás písali," povedala pastorova manželka Iveta.

 List naznačil, že by misionárom mohlo ísť viac o peniaze, než o skutočnú snahu pomáhať ľuďom nájsť cestu k viere. Misionári totiž sústredili svoju pozornosť predovšetkým na bohatších Rómov a získali aj väčšinu dobytka z rómskych osád.
V texte sa navyše objavili pochybnosti o tom, kde berie pastor Adam peniaze na prenájom tamojšieho domu kultúry či na zaplatenie autobusov, ktoré každú nedeľu zvážajú Rómov. Emil Adam vtedy povedal, že v Ostrave sú ochotní ľudia, ktorí im posielajú peniaze a niečo sa vyberie i medzi účastníkmi bohoslužieb.

Pôsobenie českého misionára zaznamenali aj duchovní z okolitých obcí, zatiaľ sa však k jeho práci vyjadrujú skôr zdržanlivo. Pred štyrmi mesiacmi sa na jednom stretnutí zúčastnil aj rímskokatolícky farár z Rudnian Anton Horník. Požiadali ho o to Rómovia z osady.
"Chceli počuť môj názor. Ale keď ma po skončení stretnutia vyzvali, aby som vystúpil na pódium, pán Adam mi zobral mikrofón a povedal, že toto stretnutie usporiadal on a je neslušné, aby som tam rečnil," povedal duchovný, ktorý sa u Emila Adama a jeho verných trochu obáva sektárstva.
Vraj ho znepokojilo, keď medzi Rómami v osade začali misionári šíriť antipatie voči kňazom. "Premietali Rómom v osade film Mela Gibsona o umučení Ježiša Krista a Rómovia potom chodili za mnou a nadávali mi, že sme to boli práve my farári, kto nechal Ježiša ukrižovať," hovorí Horník.
Odborníci na sekty však pôsobenie Kresťanskej medzinárodnej misie na Slovensku za znepokojujúce nepovažujú - nemajú o nej veľa informácií.

Podľa Martina Kořínka v pražskej Spoločnosti pre štúdium siekt a nových náboženských smerov je misia výsledkom pôsobenia austrálskeho misionára Steva Rydera v Čechách začiatkom 90. rokov.
Ten sa zasa dal inšpirovať učením Kennetha Hagina z USA, ktorého zdroje zaoberajúce sa novými náboženskými smermi označujú za falošného proroka. Podľa odborníkov na religionistiku sa však musí s označením sekta zaobchádzať veľmi opatrne. V nových náboženských hnutiach podľa nich navyše netreba hľadať len nebezpečenstvo.
Pozrel som si záznam z bohoslužby, na videu je vidieť ako pastor Adam kričí do hľadiska plného ľudí, " ježiš je láska",  nato všetci prítomní sa pridávajú a kričia " ježiš je láska"....  ruky pri tom majú hore nad hlavami, spievajú a kričia " ježiš je láska ". Všimol som si na zázname prvý rad pri hlavnom pódiu. Z pódia zišiel dolu pastor Adam, a pri tom ako kričal "ježiš je láska", začal niektorým veracim klásť ruku na hlavu, pričom všetci prítomní spievali " ježiš je láska"....  Veriaci, ktorým pastor Adam kládol ruku na hlavu, sa začali zmietať v akomsi tranze, niektorí začali tancovať, tiasť sa, iní zase spadli na zem a z úst im išla pena.... Pri pohľade na týchto veriacich ma prešiel mráz po chrbte...


Dovoľte jeden citát z Biblie "satan sa premieňa na anjela svetla"... V tomto prípade si myslím, že od citátu z biblie to nebude tak ďaleko od pravdy...  I keď vyznávajú Ježiša Krista neznamená, že sú to slová pochádzajúce zo srdca a prichádzajúce živému Ježišovi Kristovi...

Rómovia hľadajú Boha, no hľadaním sa mnohí stávajú obeťami rôznych nebezpečných náboženských siekt, ktoré doslova vymývajú mozgy a takýto človek sa stáva v konečnom dôsledku otrokom svojej novej viery... Som presvedčený, že je to aj v prípade Kresťanskej medzinárodnej misie...

Jozef Kmeťo 
Zdroj: Korzár.sk
Romano Nevo Lil  ( RNL )
Syloam . org
Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1


sobota, 16. júla 2011

Priprav sa na zmenu sveta...

Odlož všetko na 15 minút a skús začať rozmýšľať o sebe, rodine, priateľoch, známych, aj ľuďoch okolo seba... Skús nahliadnuť aj do hĺbky svojej lokality, krajiny, sveta... Ak si tam postrehol určité problémy ako napríklad žiarlivosť, klamstvá, nepriateľskosť, nevraživosť, korupcia, pedofília, ničenie životného prostredia, násilie, zabíjanie a iné, tak si skús položiť otázku, či je to všetko v poriadku. Ale este skôr ako začneš hľadať odpoveď, nakukni do Biblie. Pozri sa, čo sa píše v Biblii o súčastnosti...
Pokúsim sa vám pomôcť pri prečítaní si hlavných bodov:
Izaiáš kapitola 2, 1-21
Izaiáš kapitola 3, 1-28
Izaiáš kapitola 4, 1-5
Daniel kapitola 2, 44
Matúš kapitola 24, 1-51
Lukáš kapitola 17, 23-37
Žalmy kapitola 6, 1-17
Žalmy kapitola 7, 1-17
Žalmy kapitola 8, 1-13
Žalmy kapitola 9, 1-21
Žalmy kapitola 10, 1-11
Žalmy kapitola 15, 1-8
Žalmy kapitola 16, 1-21
Žalmy kapitola 22, 1-21
Ján kapitola 5:28, 29
Ján kapitola 11:25
Ján kapitola 5:19
Daniel kapitola 2:44
Ján kapitola 3:16

Ak ste si prečítali všetky tieto kapitoly a takpovediac správy, či varovanie od nášho Boha, tak sa nemusíte čudovať rôznym katastrófam, tornádam, zemetraseniam, hlučným víchriciam i veľkým búrkam, záplavam, novým nevyliečiteľným chorobám, neznámym vírusom a všetkým zlým čo nás trápi aktívnejšie už viac ako 5 rokov.

Týmto nechcem nikoho vystrašiť, že sa chýli koniec sveta, ale iba príde veľká zmena. To čo je zle sa zničí a dobré ostane a zlepší sa. Tento zlý systém a zlo na svete sa musí zničiť a po jeho zničení nastane iba dobro, šťastie, mier a pokoj, úsmev na tvári a nikto sa nebude musieť báť nikoho a ničoho. Pripravte sa na zmenu!

Pomôžem vám nájsť správne webové stránky, aby ste si určité skutočnosti mohli prečítať a pozrieť.
www.biblia.sk
www.youtube.com - két nap

To všetko sa vám pokúša povedať a predniesť Balogh Imre, rómsky expert pre rómske problémy.

Lucia Curejová
Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

piatok, 15. júla 2011

Nezabudnime!!!


Tento môj príspevok chcem venovať všetkým obetiam holokaustu a rasového násilia ich pamätným dňom je 27 Január..kedy si pripomíname temné obdobie ľudstva a aj toho koľko zla v nás je.Vojny sa viedli cele stáročia, z rôznych dôvodov..väčšinou to bolo kvôli územiam,prírodnému bohatstvu, to všetci vieme.Ale tento počin chorých ľudí nemal v histórii obdoby.Systematicky boli vyhladzované celé rodiny, matky, otcovia, synovia, dcéry a to ze jediným účelom vyvraždiť národ..Týkalo sa to najmä Židov, ale ani Rómovia ,homosexuáli, ale aj telesne a duševne postihnutí ľudia..neboli ušetrení krutostiam..Už ako malý chlapec som pociťoval pri zhliadnutí obrázkov, alebo aj filmového materiálu získaného od spojeneckých vojsk..veľkú ľútosť a súcit s tými nevinnými bytosťami a kládol som otázku prečo sme toto dovolili?..Sme ľudia, cítiace bytosti ako sme sa na to mohli pozerať a nezasiahnuť?..O pseudo ľudoch čo slúžili v lágroch, sa nebudem zmieňovať, lebo poslať nevinné dieťa do plynovej komory, alebo ho zastreliť, poprípade inak umučiť je za hranicou môjho chápania. Moja rodina bola ušetrená tomuto osudu, takže som mal možnosť spoznať svojich starých rodičov, zažiť ich lásku, starostlivosť a tiež aj rady do života ktoré sa s odstupom času ukázali, ako stále aktuálne, za čo som im veľmi vďačný,,Až príliš veľa ľudí ale toľko šťastia nemalo a prišli o všetkých ktorých milovali.Spúšťačom toho článku bola diskusia o tých zverstvách..kde na počudovanie jedno mladé dievča tvrdilo, že holokaust je len mýtus a nič také sa v skutočnosti neudialo..hlboko ma to urazilo a tiež zarazilo, že mladý človek a ešte k tomu dievča má takéto scestné názory a zastáva režim ktorý aj Slovanov pokladal za menej cenný národ.Vracia sa doba kedy je extrémizmus a netolerancia znovu vážnym problémom.Zatvárať predtým oči tak ako to bolo v minulosti je veľkou chybou, nedovoľme teda dať moc do rúk ľudom čo chcú súdiť iných kvôli rase, vierovyznaní,orientácii.Svet je predsa krásny najmä pre jeho pestrosť a farebnosť, všetci sme deťmi tejto Zeme a mali by sme aj podľa toho žiť a správať sa k sebe ako k bratom a sestrám.Minulosť je minulosť, odpúšťať treba to áno, ale nikdy nesmieme zabudnúť a dopustiť aby sa niečo také ešte zopakovalo.

Rastislav Bartoš

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

utorok, 12. júla 2011

Čo je rasizmus? Ako sa prejavuje?


Rasizmus je diskriminačná teória, ktorá hlása nerovnocennosť ľudských rás. Obvykle je spojená s genocídou, vyhladzovaním menejcennej rasy nadradenou...

Jedná sa o spoločenský konštrukt, presvedčenie, ktoré sme získali výchovou a ktoré môžeme zmeniť. Spravidla sa spája s nejakou ideológiou ako patriotizmus alebo nacionalizmus, teda lásku k vlasti spájame s odstránením nejakej inej rasy alebo národa. Atribúty rasy:
- biologický – rasy ľudí sa delili podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farba pleti, postava...
- kultúrny – rasy ľudí si vytvorili špecifické kultúrne vzory
Rasa je však termín, ktorý sa v odbornej terminológii prestáva používať ako prekonaný, nefunkčný!
Je nehumánne deliť ľudí na rasy, lebo všetci ľudia sme jednej rasy – ĽUDSKEJ RASY
Rasizmus je napriek tomu často skloňované slovo. Týka sa nás všetkých, všetkých spoločností, národov, celého sveta. Či sa nám to páči, alebo nie, i my sme súčasťou tohto problému. A kto problém nerieši, stáva sa jeho súčasťou. Ktorú stranu si vyberieš Ty?
Podporuj prevenciu rasizmu, posilňuj lásku. Rasizmus, hoci sa nám to nepáči, je realitou Slovenska i česka. Zmeňme ju!

Myslíš že sa to týka len tých druhých? Netýka sa to aj teba?
- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo proti tomu, aby sa ich dcéra vydala za Róma
- viac ako 65% z nás by boli proti tomu, keby sa do jeho susedstva nasťahoval Róm

- zamysli sa - nepatríš k skupine “Ale-ákov”? Ale-áci často hovoria: “

 ja nie som rasista, ale...” a nasleduje spŕška návodov prečo nemajú v láske tú ktorú skupinu, prečo s tým alebo oným etnikom nechcú mať to alebo ono spoločné, lebo.. Nezabúdaj: Sme len jedna jediná rasa - ľudská rasa!


 Ako sa prejavuje rasizmus?

Hoci rozprávaním vtipov na tému znevýhodnených skupín, menšín. Nazývaním Rómov cigáni. Diskrimináciou v autobusoch, obchodoch, v reštauráciách, segregáciou v nemocniciach. Každým neopodstatneným „ale“ tam, kde má nasledovať pritakanie životu, slobode, právam iných. Opovrhovaním druhými. Neistotou, nevôľou spoznať jedincov len preto, že patria k nejakej skupine, voči ktorej máme už pripravené názory, ktoré sme automaticky prevzali od niekoho iného, lebo je nám autoritou, lebo je to tak jednoduchšie, pohodlnejšie. A ani ten, od ktorého sme ich prevzali, si ich vytvoril sám, ale vypočul si ich od dakoho ďalšieho a bez zamyslenia si ich osvojil.

 Chceš pokračovať v nekonečnom kruhu odovzdávania predsudkov? Čo Ty povieš svojim priateľom, svojim deťom o menšinách, znevýhodnených skupinách? Za suseda by nechcelo až 36 % Slovákov Araba, 30 % černocha a 65% Róma. Prečo? Je jednoduchšie skryť sa v nezmyselnom predsudku a neznámeho odmietnuť, než sa prekonať, zamyslieť sa, zmeniť

Nezabúdaj: Nikdy nesúď celú skupinu, ale jednotlivca
Tvrdý rasizmus
Predsudky voči iným majú desivú špičku ľadovca, ktorú tvoria rasové útoky, násilie. Hrubé, brutálne násilie, na konci ktorého zostávajú mŕtvi nevinní ľudia. Umierajú.. umierajú drasticky: rozkopaní, rozmliaždení, upálení
Niektorí útok prežijú a ich ďalší život sa nesie v znamení strachu, v znamení smrti
Prežili, no ich ľudské práva, ich sebaúcta, ostali rozkopané na chodníku, krvácajú ďalej

Pomôžme im vstať! Ošetrime ich! Zastaňme sa ich!


Vieš si predstaviť život v strachu len preto že si inej farby pleti?
Kopance, nadávky, opľutia
Bežná súčasť života tých, ktorí sú iní ako my ostatní „všetci“
Akosi nám uniká, že „všetci“ sme rôzni, nielen farbou pleti, národnosťou, presvedčením, sexuálnou orientáciou.. Byť iný, či iná je na Slovensku nebezpečné! Ako potom môže byť každý jeden z nás sám sebou, keď nevieme vytvoriť inakosti bezpečie? Inakosť u nás zatiaľ nemá právo na život
Stovky útokov sú realitou. - podľa štatistiky policajného zboru bolo v posledných piatich rokoch na Slovensku spáchaných 165 rasovo motivovaných činov
- došlo tu k 6 rasovým vraždám
Na Slovenku bol upálený mladý Róm a zabitá matka ôsmich detí vo svojom dome. Ich jediné previnenie: boli Rómovia, mali tmavšiu farbu pleti - tak málo stačí, aby občan našej vlasti prišiel o životKto sú to skinheads?Poznáš ich. Holá hlava, bomber, vysoké topánky, basebalová palica. Prevažne mladí ľudia, sympatizujúci s fašizmom a neonacizmom, programovo vyznávajú násilie. Prostredníctvom symbolov, hudby, literatúry propagujú nacizmus, čistotu “bielej rasy”, veria v mýty, ktoré šíria a na ktoré nečakajú odpoveď. Pyšnia sa sklonmi k násiliu, vyznávajú ubližovanie iným - Rómom, černochom, utečencom, homosexuálom.. pod rúškom nastolenia “poriadku”. - pod drsným povrchom sa však skrývajú zraniteľní chlapci - podľa odborníkov je príčinou vstupu do radov skinheads frustrácia, potreba patriť k skupine, pocit nevýraznosti, neistoty, komplexy menejcennosti.. skinheadi sú často alkoholikmi, páchajú aj inú trestnú činnosť


Nie všetci skinheadi sú nacisti. Skinheads subkultúra s hudbou SKA vznikla začiatkom 80-tych rokov v zmiešaných getách. - Dodnes S.H.A.R.P.(skinheads proti rasovým predsudkom) vyznávajú podobnú hudbu, či oblečenie, ale vystupujú otvorene proti rasizmu.

Čo hovoria zákony? Na Slovensku i v Čechách je trestné prejavovanie sympatií k hnutiam potláčajúcim práva a slobody občanov, je trestná ich propagácia a podpora akýmkoľvek spôsobom: slovami, nosením symbolov, šírením informácií.. Páchatelia môžu byť odsúdení odňatím slobody až na 8 rokov.

Rasovo motivované skutky, či už ublíženie na zdraví alebo vražda sú trestané vyššími trestnými sadzbami. Rovnako je trestná diskriminácia a potláčanie ľudských práv len na základe odlišností. Je nielen možné, je nevyhnutné brániť sa právnymi prostriedkami. Nesmieme sa nechať zastrašiť, umlčať. Nesmieme dovoliť, aby sa špina rasizmu rozlievala po našich mestách, aby sa strach a rasová zášť šírili v našich rodinách!
Práca polície sa v tejto oblasti zlepšuje, treba sa s dôverou na ňu obracať a trvať na riadnom vyšetrení akéhokoľvek prípadu diskriminácie, rasizmu.
- na Slovensku je už vyčlenené oddelenie, ktoré sa špecializuje na rasovo motivovanú trestnú činnosť
- Ľudia proti rasizmu prevádzkujú špeciálnu linku 02 - 16 356, kde poskytujeme pomoc, monitorujeme a kontrolujeme prácu polície
 - poskytnutie informácií o neonacistoch, rasizme, či diskriminácii na túto linku zo strany verejnosti pomohlo vypracovať viacero trestných oznámení, na objasnení ktorých polícia usilovne pracuje

Rómovia Najčastejšie spomínaná skupina. Občania slovenskej i českej národnosti, ktorých tu podľa reálnych odhadov žije približne 1000 000. Sú rôzni ako akýkoľvek iní ľudia. Sú medzi nimi ľudia dobrí i zlí. Mnoho členov rómskej komunity žije v osadách a spoločenskom dištance niekoľko generácií, kvôli metódam segregácie, ktorými na nich nezodpovedne experimentoval predchádzajúci režim.

Tieto podmienky len prehlbujú priepasť medzi nami, preto je nevyhnutné podať pomocnú ruku a odstrániť túto priepasť, zabrániť jej ďalšiemu prehlbovaniu. Praktickou pomocou, ale i myslením. - dve priateľky - jedna Rómka so znalosťou dvoch jazykov, maturitou a druhá bez znalosti jazykov a maturity sa spolu uchádzali vo viacerých konkurzoch o zamestnanie, ani na jednom Rómka neuspela, ale jej „biela“ priateľka áno
x zážitkov odmietnutia, neprijatia, odstupu, dištancu.. x poznatkov znevýhodnenia, poníženia
x skúseností nepochopenia, nezáujmu
x krát nevidený človek, ale „rasa“: TO BOLÍ

Dívaj sa pozorne
- dívaj sa pozorne, stojí pred Tebou cítiaci, trpiaci človek
- človek, ktorý potrebuje Tvoj úsmev. Tvoje pochopenie, Tvoju pozornosť

 Je lož, že i potom, čo sa začali organizovať programy obnovy a rozvoja, je vyššia kriminalita Rómov. Obraz účelovo a nezodpovedne zväčšujú médiá, ktoré sa často neubránia uvádzaniu etnika, či už z dôvodu neprofesionality, ľudskej túžby po senzácii, snahy zvýšiť sledovanosť, obrat.

prilievajú oheň do nepísaných vojen, ktorých obeťami sú nevinní
Znemožňujú znevýhodneným cítiť sa ľudsky dôstojne, slobodne, hrdo
Umelo vytvárajú obetných baránkov
Odvádzajú pozornosť spoločnosti od skutočných problémov. A naším skutočným problémom je tu rasizmus
Iné znevýhodnené skupiny
utečenci
homosexáli
ženy
cudzinci
Arabi
Židia
černosi
afroslováci
- sú v niečom trochu iní, ale pritom rovní s každým z nás
- napriek tomu sa denne stretávajú s odmietaním okolia, predsudkami, odmietaním, neistotou. Ľudia odmietajú ľudí iných len na základe zažitých spoločenských zvyklostí, alebo rozšírených mýtov. Nie je pravda
- že nám utečenci kradnú prácu
- že Maďari nám chcú vziať Slovensko
 - že homosexualita je choroba.

Nezabúdajme: Každý z nás je iný, no všetci sme si rovní!
Multikultúrna spoločnosť

Pozitívnou víziou pre budúcnosť Slovenska i Česka je multikultúrna spoločnosť. Jej vytvorením nič nestratíme, ale výrazne sa obohatíme. Udržiavaním hlúpej dogmy „rasovej čistoty“ ubližujeme iba samým sebe.
Izoluje nás od ostatných. Ochudobňujeme sa o množstvo zaujímavých podnetov, inšpirácií, o množstvo kvalitných ľudských vzťahov.
V spoločnosti najrôznejších ľudí sa cítime pokojne a bezpečne i my, každý z nás - pretože každý z nás je iný. Iba spoločnosť bez predsudkov, tolerantná k iným bez rozdielu je možná, iba spoločnosť bez bariér v srdciach môže byť bezpečná. – Aj pre Teba!
Opačný smer nás privedie do záhuby, do koncentračných táborov, nezmyselnej, krutej nenávisti. Každý sa musí snažiť tvoriť takúto spoločnosť, kde odlišnosť a poznávanie ľudí obohacuje a spája, nie rozdeľuje.


Ako sa to týka mňa?
Viac ako si myslíš. Kto zlu mlčí, ten zlu svedčí. Netolerantné prejavy v spoločnosti sa týkajú každého jednotlivca - každého z nás. Nemyslíš, že by si sa raz mohol aj Ty stať nepohodlný kvôli svojej odlišnosti?
Naozaj si myslíš, že sa nemôžeš stať obeťou útoku?
Aj zdanlivé malé prejavy medzi priateľmi, zabávanie sa na rasistických vtipoch, urážanie iných, či tiché tolerovanie rasových útokov, tolerovanie neonacistov v okolí - to je podiel každého jedného z nás na tvorbe netolerantnej spoločnosti. Zamysli sa nad tým a nemlč. Dívaj sa pozorne!

 Zamysli sa aj nad sebou samým - naozaj si bez predsudkov? Určite nie. Nikto z nás. Tolerancia je dennodenná práca so sebou samým. Hľadaj informácie, nájdi argumenty..., neprijmi mýty, odmietni predsudky, bráň sa straty vlastného ja. Vytvor si svoj názor, chráň toleranciu, rozvíjaj lásku

Najprv prišli pre Židov

Ale ja nie som Žid a preto som neurobil nič, aby som im pomohol


Potom prišli pre Rómov

Ale ja nie som Róm a preto som neurobil nič, aby som im pomohol


Potom prišli pre antifašistov

A ja som neurobil nič, aby som im pomohol


Potom prišli pre mňa!

 Ale nezostal tu nikto, kto by mi pomohol! 


 - modifikované posolstvo pastora Niemollera: Obete nacizmu


Pojmy
patriotizmus – láska k vlasti alebo rodnému kraju, vlastenectvo
nacionalizmus – vedomie príslušnosti k určitému národu, ale i ideológia a politika, ktorá sleduje záujmy národa, bojuje proti cudzej nadvláde, centralistickej moci
nacionálšovinizmus – vyhrotený nacionalizmus, ktorý sa prejavuje v prepiatej nenávisti k iným národom a v ich prenasledovaní
nacizmus – nemecký nacionálne fašizmus, šíriaci nenávisť proti iným národom, rasám
neonacizmus – nacizmus obnovený po 2. Svetovej vojne
fašizmus – politický smer pravicovo, konzervatívne a nacionalisticky orientovaného hnutia politických strán (v Nemecku za vedenia Adolfa Hitlera a v Taliansku Mussoliniho) s metódami totalitarizmu, diktatúry, násilia
neofašizmus – súčasná ideológia, ktorá sa po 2.

Svetovej vojne snaží obnoviť fašizmus
totalita – násilná, vynútená, nadiktovaná jednota
rasa – skupina ľudí, vyznačujúca sa určitými znakmi (farbou pokožky, vlasov, tvarom očí, lebky...), ktoré vznikli v ranom období ľudstva
rasizmus – diskriminačná teória, hlásajúca nerovnocennosť ľudských rás, spájaná s genocídou „menejcennej“ rasy
genocída – vyhladzovanie národov a etnických, rasových alebo náboženských skupín obyvateľstva
antisemitizmus – protižidovské hnutie, založené na rasovej nenávisti, forma náboženskej, rasovej a národnostnej neznášanlivosti

 TVRDÝ RASIZMUS - ktorý nás trápi najviac, pretože fyzické útoky sú pre nás otázkou života a smrti

MÄKKÝ RASIZMUS - je menej nebezpečný, avšak oveľa viac zraňuje psychiku ľudí, lebo útočí na ich dôstojnosť

1) Tvrdý rasizmus - zahŕňa hlavne fyzické útoky prevádzané údermi a kopancami, útokmi bejzbalovými pálkami, boxermi, reťazami, bodnými a sečnými zbraňami, slznými i paralyzujúcimi plynmi. Ďalej zahŕňa inzultácie a invektívy (napr. opľutie alebo posmešné nadávky), rôzne slovné výroky degradujúce ľudskú osobnosť, vyhrážky zabitím v spojení s narážkami na farbu pleti, použitie bojových psov ako zastrašujúcich prvkov, hajlovanie na uliciach, vydávanie fašistických a neonacistických časopisov. Tento problém sa týka najmä prívržencov hnutia skinheads. Ide o maximálne porušovanie ľudských práv a výsledkom týchto útokov je naša izolácia, strach, dezilúzia a nedôvera v spravodlivosť.
2) Mäkký rasizmus - pokrýva omnoho širšiu skupinu obyvateľstva. Zahŕňa vedomé aj nevedomé upozorňovanie na odlišné ľudské črty, odmietavý až ignorantský prístup, vylučovanie a neakceptovanie minority v rámci spoločnosti Pre ilustráciu uvediem niektoré príklady:
- človek s inou farbou pleti príde niečo vybavovať do štátneho úradu, na políciu alebo ide nakupovať a stretáva sa mnohokrát s tým, že mu začnú automaticky tykať
- jednajú s ním podozrievavo a s neochotou, ako keby bol menejcenný
- s nedôverou sa stretávame aj pri vybavovaní v bankách
- v zdravotníckych zariadeniach s Vami jednajú často ľahostajne
- niektorí učitelia separujú deti miešancov od iných detí, neoslovujú ich menom, ale upozorňujú pred ostatnými deťmi na ich odlišnosti (oslovenia ako černoško, mulatča)
- aj novinárov by som chcel poprosiť, aby v rámci svojich možností nezaškatuľkovali ľudí len podľa príslušnosti k rase alebo k určitému etniku (z titulku "Napadli troch mladíkov a jedného černocha" vplýva, že černoch asi nebol mladík ale vôbec nepoukazuje na to, že ich zbili skíni). V Amerike nahradili pojem černoch, ktoré je svojim spôsobom hanlivé, slovom afro-američan, v Čechách sa ujal pojem afro-čech, u nás som ešte o pojme afro-slovák nečítal. policajti majú vo zvyku pri zásahu nezaistiť páchateľov a svedkov, ale začnú vypočúvať poškodeného
Kto sú obete útokov: okrem zahraničných študentov, turistov, Rómov a Afričanov, ktorí tu zostali žiť sú to v poslednom čase ich rodiny, nevynímajúc malé deti. Agresivita sa rozšírila už i na "bielych": dôvodmi sú dlhé vlasy, nevhodné oblečenie, antipatia, nevhodný úsmev či pohlaď, jednoducho čokoľvek.
Slová, pojmy a definície
rasizmus - je diskriminačná teória, ktorá hlása nerovnocennosť ľudských rás. Predpokladá fyzickú a duševnú nerovnosť ľudských plemin (rás) a rozhodujúci vplyv rasových odlišností na históriu a kultúru ľudstva.


Pracuje s predstavou, že ľudstvo je rozdelené na vyššie a nižšie, menejcenné rasy.Rasizmus je obvykle je spojený s genocídou, vyhladzovaním menejcennej rasy nadradenou. Jedná sa o spoločenský konštrukt, predsudok, presvedčenie, ktoré sme získali výchovou a ktoré môžeme zmeniť. Spravidla sa spája s nejakou ideológiou ako patriotizmus alebo nacionalizmus, teda lásku k vlasti spájame s odstránením nejakej inej rasy alebo národa. Priaznivé podmienky našiel rasizmus za nacistického režimu v Nemecku.

Atribúty rasy:
- biologický - rasy ľudí sa delili podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farba pleti, postava...
- kultúrny - rasy ľudí si vytvorili špecifické kultúrne vzory
rasa - skupina ľudí, vyznačujúca sa určitými znakmi (farbou pokožky, vlasov, tvarom očí, lebky...), ktoré vznikli v ranom období ľudstva. Rozoznávame tri rasy: kaukazoidná, mongoloidná a negroidná

Rasa je však termín, ktorý sa v odbornej terminológii prestáva používať ako prekonaný, nefunkčný a nehumánny! V dejinách ľudstva boli opakovane zneužité poznatky o bádaní ľudských rás k ovládaniu a ponižovaniu skupín obyvateľstva. Boli účelovo získavané "vedecké poznatky" k ospravedlňovaniu ukrutností, mučenia, zneužívania nevinných ľudí, k legalizácii vyvražďovania celých národov a národností. Expanzívny národ vyhlásil iný za "menejcenný", zakrývajúc tak svoje ekonomické, strategické, vojenské záujmy.
Rasizmus je i napriek tomu ďalej používaný termín. Nachádza odozvu v nevedomosti, neznalosti, neochoty meniť svoje postoje, zamyslieť sa nad svojím konaním. Pojem rasy je ťažké uplatniť na individuálneho jedinca. V skutočnosti sa za ním skrýva strach z druhých, neznámych ľudí a vybíjanie neospravedlniteľnej agresivity na nevinných obetiach.
Je nehumánne deliť ľudí na rasy, lebo všetci ľudia sme jednej rasy - ĽUDSKEJ RASY
rasová diskriminácia - rozlišovanie, vylučovanie, obmedzovanie alebo znevýhodňovanie, založené na rase, farbe pleti alebo na národnostnom alebo etickom pôvode, ktorého cieľom alebo následkom je znemožnenie alebo obmedzenie uznania a užívania ľudských práv a slobôd na základe rovnosti
predsudok - fixovaný, dopredu sformovaný postoj, obvykle negatívny alebo hostilný a zameraný na určitú spoločenskú skupinu
súd, ktorý sa pôvodne pokladal za pravdivý, preto sa používa k ďalšej dedukcii. Predsudok môže mať brzdiaci účinok, alebo môže poznanie podnecovať
xenofóbia - strach z cudzieho (z gréc. xénos - prichádzajúci a fóbos - strach, úzkosť)
 "Tí ľudia sa boja. Nerobia vôbec nič. Len sa dívajú a sú ticho a možno sa aj modlia, aby sa nič nestalo, ale nezasahujú. Neurobili nič, keď mne a deťom nadávali v autobuse do všetkého možného.

Nič, keď o priateľkinom synčekovi vraveli, že je gibon, a iné strašné invektívy - má 5 rokov a je fantastický malý človek. Neurobili nič ani keď kopali do Afričana v 90tke, nezasiahli ani pri útoku pri zimnom štadióne. Prečo? Lebo sa boja!"
Pozitívne prístupy k menšinám a iným etnikám a národnom
multikulturalita - vytvorenie priateľského prostredia a vzájomného rešpektu pre spolužitie ľudí rôznych etník a národností. Vychádza z predpokladu, že všetky kultúry majú vzájomne porovnateľnú hodnotu a sú si rovné a že spolužitie nositeľov rôznych kultúr vedie k vzájomne plodnému obohateniu
sociálna tolerancia - stupeň vzájomnej sociálnej znášanlivosti, vzájomného rešpektovania sa, ktoré vo svojich praktických dôsledkoch vyúsťuje do sociálneho zmieru. Sociálna tolerancia vylučuje používanie násilných prostriedkov voči sociálne odkázaným, postihnutým a pod. Konkrétnym prejavom sociálnej tolerancie je sociálny konsenzus medzi individuálnymi, skupinovými a spoločenskými záujmami
tolerancia - postoj, ktorý každému dáva možnosť vyjadrovať svoje názory, postoje, odlišné od názorov druhých
Neutrálne a negatívne prístupy, ak sú konané násilne
asimilácia - úplné prispôsobenie sa jedinca alebo skupiny, či už presídlencov alebo národnostnej menšiny, ktoré vedie k strate pôvodnej etnickej identity; dochádza potom k úplnému splynutiu s majoritnou spoločnosťou. K asimilácii prichádza buď prirodzenou cestou, bez nátlaku, najčastejšie v prostredí slabej koncentrácie príslušníkov daného etnika, poznáme však aj asimiláciu nútenú, nedobrovoľnú, organizovanú mocenským aparátom
diskriminácia - poškodzovanie, popieranie a obmedzovanie práv jednotlivcov i celých skupín obyvateľstva v najrôznejších oblastiach života. Spravidla sa jedná o menšiny odlišné nábožensky, národnostne, kultúrne, jazykovo alebo farbou kože
 - zvláštny prípad diferenciácie, kedy sú popierané normatívne zásady rovnosti, rovnakého zaobchádzania so všetkými členmi určitého sociálneho útvaru. Konkrétne prejavy diskriminácie môžu mať politické zámery, národnostné, minoritné, xenofobické, sexuálne a pod. Sociálna diskriminácia je taký prípad sociálnej diferenciácie, keď sú popreté zásady rovnosti a platnosti sociálnych noriem pre všetkých členov sociálnych útvarov. Je to neoprávnené rozlišovanie jedincov, skupín na základe príslušnosti k určitej sociálnej alebo biologickej kategórii. O diskriminácii hovoríme vtedy, keď ide o zvýhodňovanie jedných pred druhými. Východiská a určenia práv obsahujú: Všeobecná deklarácia ľudských práv, Európska sociálne charta, Ústava SR, Generálna dohoda, kolektívne zmluvy, Zákonník práce atď.

Rozlišujeme aj medziskupinovú diskrimináciu - stanovenie rozdielov medzi vlastnou a inou skupinou; jej najčastejším prejavom je tendencia pozitívne hodnotiť vlastnú skupinu
segregácia - oddeľovanie, rozdeľovanie, diskriminačná prax a pod. Označenie procesu osídľovanie a usídľovania ľudí, ktorí majú sociálne alebo iné podobné charakteristiky. Rozlišuje sa segregácia časová, sídelná, dobrovoľná, vynútená
šikanovanie - konanie, ktorým jedna osoba alebo viac osôb spôsobuje iným príkorie, núti ich k ponižujúcim úkonom, násilím obmedzuje ich slobodu a pod.
genocída - pripravený a vzájomne prepojený plán rôznych akcií, ktoré vedú k zničeniu základov života určitých skupín obyvateľstva s cieľom ich vyhladiť; úmyselná činnosť proti rasovej, etnickej, náboženskej skupine, ktorá vedie k ich úplnej alebo čiastočnej likvidácii. Prejavy môžu mať formu hromadného zabíjania, zabránenia pôrodov, presuny detí do iných skupín a pod.
holocaust - označenie prenasledovania a vyhladzovania Židov počas druhej svetovej vojny

minorita - v širokom zmysle početne malá časť určitého spoločenského celku. Minorita je skupina osôb, ktoré sú v niektorých spoločnostiach pre svoje fyzické, kultúrne, životné charakteristiky odlúčené od ostatných. Zaobchádza sa s nimi odlišne a nerovne, čím sa považujú za predmet kolektívnej diskriminácie. Status minority tu so sebou nesie vylúčenie na plnom podieľaní sa na živote spoločnosti. Z úzkeho ponímania minorít (národnostné, etnické) sa prešlo na širšie ponímanie a pod minoritami chápeme aj imigrantov, homosexuálov, bezdomovcov, a pod.
maďarská etnická minorita - na základe sčítania ľudu, domov a bytov v roku 1991 žilo na Slovensku 567296 príslušníkov maďarskej menšiny, čo tvorí 10,8 % slovenského obyvateľstva. V roku 1950 to bolo 354532, t.j. 10,3%. Maďarská menšina je sústredená v 13 okresoch južného Slovenska. V dvoch okresoch (Dunajská Streda a Komárno) tvorí viac ako 70% obyvateľstva, v ďalších šiestich od 30 do 50%
rómska etnická minorita - Slovensko sa relatívnym počtom Rómov radí na jedno z prvých miest na svete. Prirodzený prírastok Rómov je v porovnaní s prirodzeným prírastkom majoritnej spoločnosti niekoľkonásobne vyšší (roku 1980 takmer 5 krát vyšší). Pri sčítaniach ľudu v roku 1921 bolo zaznamenaných 7286 Rómov, v roku 1930 celkom 26956 Rómov. Na základe sčítania ľudu, domov a bytov v roku 1991 ich žilo na Slovensku 80627. Podľa údajov národných výborov z roku 1989 žilo na Slovensku 253943 Rómov, t.j. 4,8%. S nedokončenou základnou školou bolo vyše 60% rómskej populácie, len 13,5% mužov a 3,4) žien malo ukončené učňovské vzdelanie, okolo 1% malo vyššie vzdelanie. Postupy centrálnych orgánov štátnej správy v riešení tzv.

rómskej otázky možno zatriediť do troch koncepcií: 1. sociálna asimilácia, 2. riadený rozptyl a 3. integrácia Rómov. Odhaduje sa, že na svete žije asi 10 miliónov Rómov, z toho v Európe 4-5 miliónov
utečenec - cudzinec, ktorý sa nachádza mimo svojej vlasti a ktorý má v štáte, ktorého je štátnym občanom odôvodnený strach z prenasledovania. Status utečenca môže byť priznaný cudzincovi, ktorý má v štáte, ktorého je občanom odôvodnený strach z prenasledovania z dôvodov príslušnosti k rase, náboženstvu, národnosti, politickému presvedčeniu, alebo príslušnosti k určitej spoločenskej skupine. Status utečenca môže byť priznaný z dôvodov ochrany ľudských práv alebo z humanitárnych dôvodov. Utečenec má priznané práva platné pre občanov danej krajiny s výnimkou volebného práva, brannej povinnosti a zvláštnych úprav pre cudzincov
migrácia - označenie pre geografický pohyb jedincov alebo skupín, premiestnenie istej osoby z východiskového miesta do miesta určenia. Osoby, ktoré sa premiestňujú, sa nazývajú migranti. Rozlišujú sa: dobrovoľné a nútené

 emigrácia - nútené alebo dobrovoľné vysťahovanie sa z vlasti do inej krajiny z hospodárskych, politických, náboženských alebo iných dôvodov. Napr. v rokoch 1850-1940 sa zo Slovenska do zámoria a európskych štátov vysťahovalo 1,1 milióna ľudí. Z územia Slovenska boli po druhej svetovej vojne tri vlny emigrácie

fašizmus - politický smer pravicovo, konzervatívne a nacionalisticky orientovaného hnutia politických strán (v Nemecku za vedenia Adolfa Hitlera a v Taliansku Mussoliniho) s metódami totalitarizmu, diktatúry, násilia
neofašizmus - súčasná ideológia, ktorá sa po 2. Svetovej vojne snaží obnoviť fašizmus
nacionalizmus - vedomie príslušnosti k určitému národu, ale i ideológia a politika, ktorá sleduje záujmy národa, bojuje proti cudzej nadvláde, centralistickej moci; ideológia, povyšujúca národ na absolútno, zdôrazňujúca a slepo oslavujúca národný cit
nacionálšovinizmus - vyhrotený nacionalizmus, ktorý sa prejavuje v prepiatej nenávisti k iným národom a v ich prenasledovaní
nacizmus - nemecký nacionálne fašizmus, šíriaci nenávisť proti iným národom, rasám
neonacizmus - nacizmus obnovený po 2. Svetovej vojne
patriotizmus - láska k vlasti alebo rodnému kraju, vlastenectvo
propaganda - vedomé a zámerné snaženie sa o ovplyvňovanie ľudského konania manipuláciou tvrdení. Potrebné je rozlišovať medzi propagandou a agitáciou.
Propagandou sa pôsobí dlhodobejšie na viacero osôb tlačou, televíziou, rozhlasom a agitáciou sa získavajú pre jednu alebo viacero ideí., názorov a doktrín pôsobiacich na ovplyvňovanie myslenia, citov, postojov, názorov. Propaganda je súčasťou komunikačnej sústavy, je determinovaná cieľmi a hodnotovým systémom príslušnej spoločnosti
totalita - násilná, vynútená, nadiktovaná jednota

 trest - vyrovnávanie, pomsta, potrestanie.

Z právneho hľadiska je trest sankciou, ktorá vyplýva z trestného zákonníka a súd ju uvaľuje na jedinca, aby potrestal prestúpenie zákona
trestný čin - narušenie noriem spolužitia v občianskej spoločnosti. Trestným zákonom
je definovaný ako nebezpečný čin pre spoločnosť, ktorého znaky sú uvedené v paragrafovom znení zákona
trestný čin proti ľudskosti - znenie trestných činov proti ľudskosti je uvedené v trestnom zákone. Patria sem: genocída, podpora a propagácia fašizmu alebo podobného hnutia, používanie zakázaných bojových prostriedkov, krutosti, plienenia a zneužívanie označenia Červeného kríža
Znaky, skratky
14 - číslovka skrýva 14 slov anglickej vety, za ktorú bol jej autor rasista David Lane odsúdený v roku 1985 v USA na 190 rokov väzenia. Slovenský preklad: "My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí"
18 - kryptogram iniciálok Adolfa Hitlera: prvé a ôsme písmeno v abecede
88 - fašistický pozdrav Heil Hitler, osmička skrýva ôsme poradie písmena H v abecede
RAHOWA - skratka Racial Holly War, teda Svätá rasová vojna
ZOG - Zioninist occupation government, teda Židovská okupačná vojna, skratka ultrapravicových extrémistov
sloboda - stav bytosti, ktorá koná len zo svojej vôle a nezávisle od akéhokoľvek vonkajšieho donútenia. Schopnosť a možnosť človeka byť samostatnou, tvorivou, iniciatívnou osobnosťou. Schopnosť byť plne zodpovedným za svoje skutky. Slobodne súdi, koná osoba, ktorá vedome, podľa požiadaviek zhody s pravdou či rozumom realizuje to, čo považuje za zodpovedajúce svojej vlastnej prirodzenosti. V existencionalizme je sloboda konštitutívnym momentom bezprostrednej ľudskej skutočnosti. Jedinec musí objavovať svoje vlastné hodnoty. V politickom chápaní sa rozlišujú slobody ako sloboda pohybu, sloboda prejavu, svedomia, myslenia, náboženstva, zhromažďovania s pod. Sloboda náboženského vyznania a svedomia je právo vyznávať náboženstvo, meniť ho alebo byť bez vyznania. Je to právo prejavovať vieru, združovať sa a z dôvodu náboženstva odmietnuť vojenskú službu. Mať možnosť z pozície vlastného svedomia hodnotiť, správať sa a konať. Sloboda prejavu je právo každého človeka vyjadrovať písmom, slovom, obrazom a inými prostriedkami svoje názory a prijímať a šíriť idei a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Sloboda združovania je právo každého človeka slobodne sa zdržovať s inými v spolkoch, spoločnostiach, zakladať politické strany a pod. Obmedziť toto právo je možné len v zákonom stanovených prípadoch (napr. zaistenie bezpečnosti štátu, jeho občanov). Sloboda zhromažďovania je právo každého človeka pokojne sa zhromažďovať. Obmedziť ho možno len v zákonom stanovených prípadoch (napr. k ochrane práv druhých). Sloboda vedeckého bádania a umeleckej tvorby je právo každého človeka v medziach zákona na slobodnú vedeckú a umeleckú tvorbu a prezentovanie jej výsledkov. Akademické slobody a práva sú také, ktoré členom akademickej obce zaručujú na vysokých školách slobodu vedeckého skúmania a zverejňovania výsledkov, slobodu umeleckej tvorby, právo vyučovať a učiť sa, právo na rôzne filozofické názory a náboženské vyznanie a právo ich šíriť
trauma - narušenie psychickej integrity poranením, chorobou alebo extrémne intenzívnym prežitkom, narušenie prirodzených obranných mechanizmov. Trauma potom vyvoláva neurózy a emotívne prežitky sa nemôžu prejavovať normálnym spôsobom. Bezprostredná reakcia na psychickú traumu je šok
POUŽITÁ LITERATÚRA:
Štefan Strieženec: Slovník sociálneho pracovníka, vydavateľstvo AD, Trnava 1996
Tatjana Šišková: Výchova k tolerancii a proti rasizmu, Portál, Praha 1998

Fašizmus
Eugenika, rasa a IQ
Činnosť vyvíjaná v neprospech "rasovo menejcenných" ľudí má svoje korene v nacistickej filozofii tvrdiacej, že politika je založená na biológii: Aby sme mali silný štát, je nevyhnutné mať silnú, čistú rasu! Nacisti chceli zabrániť "nespôsobilým" Nemcom v plodení detí a oslabovaní mocnej rasy. Preto mnohé z ich plánov, vrátane vyhladzovania, boli namierené aj proti "árijským" ľuďom.
Jeden z prvých zákonov, ktorý nacisti schválili po prevzatí moci v roku 1933, bol zákon, ktorý umožnil vynútenú sterilizáciu ľudí s mentálnymi a/alebo fyzickými poruchami. Bola založená špeciálna jednotka s veľkolepým názvom Združenie pre blahobyt a inštitucionálnu starostlivosť, alebo T4. V programe T4 ošetrovateľky, lekári a psychiatri uskutočňovali "milosrdné zabíjanie" 70 000 mužov, žien a detí po celom Nemecku. Program bol nakoniec zastavený kvôli protestom kléru.
Nacisti stavali svoje rasové plány na takzvanej "vede" - eugenike, ktorá bola založená v 19. storočí britským psychológom Francisom Galtonom. Eugenici verili, že prísnym výberom jedincov, ktorým bude dovolené mať deti, je možné vytvoriť silnú rasu. Eugenici preto argumentovali, že spoločnosť by mala od plodenia detí odradiť tých svojich členov, ktorí sú "nespôsobilí" buď fyzicky, mentálne, alebo sociálne. Na začiatku 19.


storočia mnohých vzdelaných ľudí v Európe a Spojených štátoch priťahovali myšlienky eugeniky. Nacistické zákony o sterilizovaní handicapovaných jedincov boli de facto založené na zákonoch, ktoré boli predtým schválené v Kalifornii. V roku 1910 Winston Churchill ako minister vnútra skoncipoval návrh na sterilizáciu 100 000 "degenerovaných britských občanov" prípadne ich umiestnenie do pracovných táborov.
Jedným zo záverov eugenickej filozofie boli tábory smrti. Eugenickí "vedci" ako napríklad Jozef Mengele skutočne vykonávali príšerné "experimenty" na ľuďoch v nacistických táboroch. Ak by sme išli ďalej, zistili by sme, že nacisti zakladali centrá, kde presviedčali zdravé, rasovo čisté, árijské, mladé ženy, aby prispeli do budúcnosti rasy čo najväčším počtom detí. Ako vidieť, filozofia nacizmu nebola len rasistická a homofobická, nacistická filozofia diskriminovala aj ženy.

Po druhej svetovej vojne bol zaznamenaný masívny pokles popularity eugeniky. Existovali dva základné dôvody, prečo sa tak stalo. Po prvé: hrôzy v Auschwitzi a Dachau odhalili neľudskosť eugenickej idey. Po druhé, nové objavy v genetickej vede demonštrovali, že staré genetické teórie sú zmätené a vedecky nepodložené.
Eugenika a psychológia
Napriek rozvoju genetiky bol zaznamenaný istý neveľký vzostup popularity eugenických myšlienok v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Niekoľkí významní psychológovia, ako Jensen a Eysenck, začali tvrdiť, že čierni sú geneticky menej inteligentní ako bieli. Tieto teórie, ktoré používali zastarané genetické modely a ktoré boli odmietnuté väčšinou serióznych genetikov, prevzali fašistické skupiny.
V deväťdesiatych rokoch sme zažili vzkriesenie eugenických ideí. Príčinou bola kniha The Bell Curve, napísaná dvoma americkými akademikmi, psychológom Richardom Herrnsteinom a sociológom Charlesom Murrayom. The Bell Curve, ktoré bolo vydané v roku 1994, je prepracovaním starých eugenických myšlienok a je koncipované tak, aby oslovilo moderné publikum.

Herrnstein a Murray tvrdia, že genofond Spojených štátov je v ohrození. Hovoria, že zdravie národa je determinované inteligenčným kvocientom (IQ) jeho populácie a že IQ je do veľkej miery určované génmi. Tvrdia, že nízke IQ je spojené s kriminalitou, nezákonnosťou a všeobecným pádom spoločenského poriadku.
The Bell Curve, verné svojej eugenickej tradícii, má silný rasový podtón. Herrnstein a Murray varujú, že v Spojených štátoch je početná takzvaná "spodina" s nízkym IQ. Opakujúc starú eugenickú hrozbu varujú, že táto "spodina" svojou pôrodnosťou prevyšuje neveľkú elitu s vysokým IQ.

A samozrejme tvrdia, že čierni sú jednoznačne najviac zastúpení v tejto kriminálnej, násilnej, neinteligentnej "spodine".
Kniha obsahuje otvorený politický protest proti americkej politike "kladného prístupu". Táto politika bola skoncipovaná tak, aby napravila, čo sa mnohými rokmi rasistického prístupu pokazilo. Povzbudzuje zamestnávateľov, aby sa presvedčili, či ich pracovné sily reprezentujú etnický mix celej populácie. Podľa Herrnsteina a Murraya kladný prístup znamená, že menej inteligentní uchádzači (t.j. čierni) dostávajú prácu, ktorú by mali dostať inteligentnejší kandidáti.
Herrnstein a Murray navrhujú, aby geneticky podriadeným osobám bolo zabránené plodiť deti. Tiež navrhujú zrušenie sociálnej podpory pre slobodné matky ako spôsob znižovania pôrodnosti "spodiny", o ktorej predpokladajú, že v drvivej väčšine nie je biela.

Keď bolo The Bell Curve vydané, pritiahlo na seba pozornosť a rozsiahlu publicitu zvlášť v Spojených štatoch. Kritika rýchlo upozornila na chyby a históriu myšlienok tejto knihy. Napríklad preslávený biológ Lewis Wolpert napísal obšírne odmietnutie tejto knihy v The Sunday Times 11. decembra 1994. Demonštroval, ako autori zanedbali rozsah vplyvu podmienok prostredia na inteligenciu. The New York Times Review of Books ukázalo, koľké z "dôkazov" citovaných Herrnsteinom a Murrayom boli prevzaté z pochybného časopisu Mankind Quarterly.
The New York Times používalo informácie pôvodne publikované v časopise Searchlight na konci sedemdesiatych rokov, aby odhalilo, že Mankind Quarterly bolo založené zástancami belošskej nadvlády, pričom niektorí z nich boli priamo napojení na extrémistické ultrapravicové skupiny. Zakladateľ tohto periodika, Robert Gayre, bol napojený na Severnú ligu. Členom pôvodnej redakčnej rady v Mankind Quarterly bol Dr. von Verschuer, vysokoškolský inšpektor a priateľ Josefa Mengeleho.
Keď bolo The Bell Curve vydané, časopis Time vyhlásil: "Rasisti budú nadšení," (31. október 1994). A mali pravdu. Odkaz tejto knihy bol rajskou hudbou pre fašistické skupiny ako sú Britská národná strana (British National Party - BNP) a Národný front. Hodilo sa to ich filozofii o tom, že štát by sa mal snažiť zdokonaliť genofond národa vykorenením geneticky "menejcenných".
Podpora zo strany ultrapravicových skupín sa dala čakať. Čo je však horšie, knihy ako The Bell Curve umožňujú eugenickým myšlienkam nechať sa počuť "slušnou" pravicou. The American Spectator v januári 1995 uverejnil varovania o "ohrození amerického genofondu". The American Spectator šiel ešte ďalej.

Nadhodil otázku, či by kriminálnici mali byť sterilizovaní.
Pravicový konzervatívny štvrťročník Right Now hovoril o The Bell Curve ako o "možno najdôležitejšej príručke, akú si kedy kúpite. Na konci deväťdesiatych rokov Chris Brand, docent Edinburghskej univerzity, napísal knihu nazvanú The 'G' Factor, v ktorej vyslovil názor, že niektoré etnické skupiny majú nižšie IQ ako bieli. Branda nakoniec prepustili z jeho miesta v Edinburghu po tom, ako vyhlásil, že pedofília je neškodná.
BNP bola v minulosti taktiež zástancom eugeniky. Napríklad na tému interrupcie vyhlásila: "Ak interrupcia znamená zabíjanie normálnych bielych detí - je to zlá vec". Tento výrok nehovorí len o tom, že biele ženy by nemali mať právo na interrupciu, ale aj o tom, že tu existuje záujem, aby "nebiele" ženy vôbec nemali deti. Tony Lecomber, jeden z vedúcich členov BNP, napísal obšírne články do Spearheadu, pričom trval na svojom presvedčení o nevyhnutnosti eugeniky na podporu bielej rasy.
Eugenické idey opäť prenikajú medzi politikov. Na zamyslenie stojí fakt, že rasizmus opäť ukazuje svoju "intelektuálnu" tvár. Iba minulý rok minister vnútra Jack Straw rozvíjal verejnú diskusiu s Charlesom Murrayom o chudobe a jej dôsledkoch.
Popieranie holokaustu - popieranie histórie
 "...Náš názor na holokaust je taký, že keby sa nebol uskutočnil vtedy, tak by sa musel uskutočniť neskôr; keďže sa holokaust uskutočnil, tak je škoda, že ich nezabili všetkých. Neľudský žid musí zomrieť, ak má naša rasa prežiť..." - úryvok z bulletinu Combat 18 - Redwatch, distribuované v roku 1994.

Tento citát charakterizuje dnešné extrémne pravicové skupiny. Neonacisti sa do väčšej či menšej miery nechávajú inšpirovať Hitlerovou národnosocialistickou Treťou ríšou. Hoci sú dnešní nacisti v súkromí (a často aj verejne) hrdí na zločiny Hitlera a Tretej ríše, v skutočnosti si uvedomujú, že jeden hlavný činiteľ bráni národnému socializmu získať širokú akceptáciu. Tým činiteľom je historická pravda o nacistickom holokauste, plánovanom systematickom vyhladzovaní okolo šiestich miliónov Židov počas druhej svetovej vojny. Ak by sa však dalo "dokázať", že holokaust sa nikdy neuskutočnil, alebo že bol veľmi zveličený, potom by mohla byť história Tretej ríše poopravená, nacizmus rehabilitovaný a myšlienky dnešných nacistov legalizované.
Propagátori popierania holokaustu urobia čokoľvek, aby dokázali, že ich úmysly sú čestné a argumenty rozumné, a pokúšajú sa podnietiť diskusiu o tejto otázke.


Avšak historička Deborah Lipstadtová v interview s Kenom Sternom o Americkom židovskom výbore v roku 1992 jasne vyhlásila: "Nie je potrebné mrhať časom alebo úsilím, aby sme vyvrátili tvrdenia tých, čo popierajú holokaust. Museli by sme donekonečna odpovedať na argumenty predkladané ľuďmi, ktorí ľubovolne falšujú dôkazy, citujú vety vytrhnuté z kontextu a jednoducho ignorujú veľké množstvo faktov, ku ktorým majú na rozdiel od skutočných vedcov len veľmi malý rešpekt, ak vôbec. Sú služobníkmi ideológie a ich 'zistenia' ju majú podporiť".
História popierania holokaustu
Dokument, popierajúci holokaust sa prvýkrát objavil krátko po skončení vojny, keď vedúci predstavitelia SS unikali pred spojencami do Švédska, Južnej Ameriky a niektorých arabských štátov. Odtiaľ začali s prispôsobovaním histórie vo svoj prospech. Medzi raných revizionistov patril Maurice Bardeche, francúzsky fašistický aktivista. Bola to však práca iného Francúza, Paula Rassiniera, ktorá si zachovala trvalý vplyv na dnešných revizionistov. Rassinier, ktorý sám prežil koncentračný tábor, chcel spochybniť tvrdenie, že nacisti boli zodpovední za páchanie ukrutností. Ako bývalý obyvateľ koncentračného tábora Buchenwald sa snažil vytvoriť dojem, že je vo svojej práci objektívny a hovorí pravdu. V skutočnosti však nikdy nebol umiestnený vo vyhladzovacích oddeleniach Buchenwaldu a z toho, čo napísal, zaváňa silný antisemitizmus. Rassinierova kniha je dnes považovaná za klasiku v oblasti literatúry popierajúcej holokaust. Je propagovaná v Spearheade a publikovaná s podporou Britskej národnej strany (BNP).
Materiály, snažiace sa o revíziu, sa naďalej objavovali v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch. Notorický antisemita Austin App a slobodopravicový Harry Elmer Barnes publikovali revizionistické traktáty v USA. David Hoggan, ďalšia vplyvná osoba v tejto oblasti, napísal The Myth of the Six Million (Mýtus o šiestich miliónoch), v ktorom vyvracal správy očitých svedkov o holokauste. Táto práca bola publikovaná v Noontide Press, ktorá spadá do antisemitskej organizácie Liberty Lobby pod vedením Willisa Cartoa, muža spolupracujúceho s nacistickými organizáciami.
Pocit nevyhnutnosti poprieť holokaust vzrástol medzi fašistami a v antisemitských kruhoch v sedemdesiatych rokoch po vydaní dvoch prelomových prác s týmto zameraním. Istý Richard Harwood (neskôr sa zistilo, že ide o Richarda Verralla, lídra Národného frontu) napísal knihu Did Six Million Really Die? (Naozaj zomrelo šesť miliónov?)

V Amerike Arthur Butz, profesor techniky na Severozápadnej univerzite v Chicagu, napísal The Hoax of the Twentieth Century (Figliarstvo dvadsiateho storočia), v ktorom argumentoval, že hoci Židia boli perzekvovaní, neexistoval program masového vyhladzovania a plynové komory boli používané jedine na odvšivenie obyvateľov koncentračného tábora. Butz tvrdil: "Židia by mali byť uveličení poznatkom, že veľké množstvo ich ľudí nebolo úmyselne zlikvidovaných."
Obe tieto práce boli vydané v Británii v Historical Review Press Anthonyho Hancocka. Hancockove tlačiarne blízko Brightonu sú ešte i dnes jedny z najproduktívnejších fašistických tlačiarní. Vo veľkom tlačia neonacistickú literatúru v niekoľkých jazykoch, ktorá je distribuovaná do celého sveta. Hancock tiež spolupracoval pri produkcii ohavných Holocaust News, vydaných v roku 1982, ktoré BNP znovu vytlačila a distribuovala medzi tisícky ľudí, vrátane detí.

Francúzsky profesor literatúry Robert Faurisson začal vydávať revizionistické traktáty a ešte stále má veľký vplyv v oblasti popierania holokaustu nielen vo Francúzsku. Vo Švédsku Dietlib Felderer oznámil, že Denník Anny Frankovej je falzifikát. Otec Anny Frankovej v skutočnosti už predtým úspešne zažaloval Davida Irvinga a jedného školského učiteľa pre toto absurdné tvrdenie. Sám Felderer bol nakoniec súdne stíhaný a uväznený švédskymi úradmi v roku 1984 za jeho revizionistické aktivity.Inštitút historickej revízie
V roku 1978 Willis Carto založil Inštitút historickej revízie, ktorý mal značný úspech v prezentácii úctyhodného pseudoakademického pozlátka prostredníctvom nápadných konferencií a pravidelného vydávania svojho Časopisu historickej revízie. IHR vystupuje ako koordinačné centrum pre dokumenty z celého sveta, týkajúce sa popierania holokaustu, publikovanie kníh, pamfletov, videí atď., ktoré sa pokúšajú vytvoriť dojem, že popieranie holokaustu je objektívnym hľadaním pravdy. Inštitút tiež ponúkol falošnú odmenu 50 000 dolárov pre kohokoľvek, kto dokáže, že holokaust sa uskutočnil. Mel Mermelstein, ktorý holokaust prežil, zareagoval na túto výzvu. Poskytol dokumentárny dôkaz o vražde jeho rodiny v Auschwitzi v lete roku 1944. Nikoho neprekvapilo, že IHR odmietol akceptovať tento dôkaz. Nasledoval dlhý právny spor. Mermelstein dostal v roku 1981 odškodné 90 000 dolárov a súdny znalec rozhodol, že holokaust "nie je opodstatnenou témou na polemiku.. Súd prijal súdnu správu, že Židov v Poľskom Auschwitzi v lete roku 1944 smrteľne otrávili plynom."
David Irving a Fred Leuchter
Najslávnejším revizionistom je David Irving, ktorého meno sa stalo známym v roku 1992 po tom, ako si ho The Sunday Times najali na preklad Goebbelsových denníkov. Irving bol do roku 1989 považovaný za váženého, hoci kontroverzného historika.


Namiesto otvoreného popierania holokaustu sa snažil upriamiť pozornosť verejnosti na čosi iné tvrdiac, že práve spojenecké akcie, ako napríklad bombardovanie Drážďan, boli tými najhoršími zverstvami druhej svetovej vojny. Vo svojej najslávnejšej práci Hitler's War (Hitlerova vojna) Irving vyhlasoval, že Hitler nebol osobne zodpovedný za holokaust a vyhladzovanie bolo uskutočňované bez Führerovho vedomia či splnomocnenia.Jozef  Kmeťo
Zdroj: Spoločnosť proti rasizmu
Ludia proti rasizmu